*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.SMITH Survey Jr.. MIPS: Matte Black, Green Mirror | Youth Small / Youth Medium 48-56cm
PROTECTION: Lightweight in-mold construction fuses the exterior shell and EPS foam for a one-piece design that's lightweight and durable, Zonal Koroyd® coverage for lightweight, energy-absorbing and ventilated impact protection, MIPS® Brain Protection System reduces rotational forces caused by angled impacts to the head , Certification: ASTM F 2040, CE EN 1077:2007 CLASS B
FIT: Grow With Me™ dual-stage liner system adapts to growing kids, Adjustable dial fit for easy, on-the-go size adjustment, Regulator climate control also allows easy, one-handed vent adjustment
INTEGRATION: Integrated visor for a wide field of view with distortion-free clarity, Designed to fit over your glasses (OTG)
FEATURES: 14 vents, Plush, fuzzy lining adds warmth and comfort, Youth-specific, removable Snapfit SL2 ear pads add warmth
INCLUDED: Smith helmet bag
NA
NA
NA
NA
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polycarbonate |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Advanced Features | Adjustable,Removable Ear Padding,Audio Compatible,Washable Lining,Mips,Removable Lining,Goggle Notch |
| Assembled Length (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 20.00 cm |
| Sustainability | None |
|---|
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
