SNOW FUN
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sled in style on this fashionable inflatable snow tube. Wedge-shaped design makes this snow tube extra aerodynamic for a faster ride. Snow tubes provide the fastest and most comfortable downhill ride. They are lightweight and have the addition benefits of absorbing shocks and bumps, as well as being easy to store. The snow tubes are made from thick, durable vinyl that is easy to inflate, deflate, and wipe clean. For ages 8 and up.
Easy to Inflate & Deflate
Easy to Clean
Geometric design
| Snow Sled Style | Not Applicable |
|---|---|
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 80.00 kg |
| Primary Material | Polyethylene |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Weight (kg) | 1.20 kg |
| Assembled Length (cm) | 122.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 122.00 cm |
| Sustainability | None |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
