SOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for everyday users and streamlined for enhanced comfort and Grip.
3.10 Stainless steel blade
D2 high grade steel
Rugged forest moss handle with deep pocket clip
Built in safety lock adds security when knife is closed
Compact and easy to carry
Right or left hand pocket carry
| Accessories List | Belt/Pocket Clip |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 3.2 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.7 cm |
| Assembled Weight (kg) | .124 kg |
| Assembled Width (cm) | 3.2 cm |
| Blade Length (cm) | 8.3 cm |
| Blades Included | Not Applicable |
| Closed Length (cm) | 12.7 cm |
| Edge | Straight |
| Handle Colour | Green |
| Handle Material | Polymer |
|---|---|
| Knife Type | Folding Blade |
| Locking Mechanism | Liner Lock |
| Opening Mechanism | Push Button |
| Primary Material | Carbon Steel |
| Product Use(s) | Hunting,General Purpose,Camping |
