SOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Compact yet powerful, the SOG Aegis MT Multi Tool is a must-have for any toolkit. It is crafted from durable stainless steel with 19 tools in one, including pliers and a corkscrew. It features Compound Leverage™ technology for smooth operation. At just 4.6 ounces and 5 inches long, the survival tool is easy to carry in your pocket, pack, or toolbox for everyday tasks and emergencies.
Compound Leverage™ technology offers smooth opening and closing with a secure grip strength
Integrated magnetic hex bit holder provides quick access to screwdriver bits
Includes a corkscrew, adding versatility as the first SOG multi-tool to feature this accessory
Durable stainless steel construction ensures resistance to corrosion and long-lasting use
Compact, lightweight design at 5 inches long and 4.6 ounces, it is easy to carry
Equipped with 19 tools, including pliers, screwdrivers, and blades, for practical use
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.90 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.14 kg |
| Assembled Width (cm) | 10.79 cm |
| Blade Length (cm) | 5.08 cm |
| Blades Included | Awl |
| Closed Length (cm) | 8.12 cm |
| Colour Group | Black |
| Edge | Straight |
|---|---|
| Handle Colour | Black |
| Handle Material | Metal |
| Knife Type | Multitool |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
| Opening Mechanism | Manual |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | General Purpose |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
