SOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For our first tactical folder we wanted something that was progressive and performance driven. The Salute is an acknowledgment that great design can still be affordable with a little perseverance. Take the machined G10 handle to your own hands. We didn't forget to incorporate our trademark low carry bayonet clip either. The Salute lives up to its name and is worthy of carry on any front in the world... including your back yard.
Tactical folder for everyday use
3.62-inch straight edged 8Cr13MoV blade with black oxide finish
Highly durable machined G-10 handle with stainless steel liners
Lockback design for secure blade lock up
| Accessories List | Belt/Pocket Clip |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5 cm |
| Assembled Length (cm) | 20.95 cm |
| Assembled Weight (kg) | .119 kg |
| Assembled Width (cm) | 5 cm |
| Blade Length (cm) | 9.1 cm |
| Blades Included | Not Applicable |
| Closed Length (cm) | 11.68 cm |
| Edge | Straight |
| Handle Colour | Black |
| Handle Material | Polymer |
|---|---|
| Knife Type | Folding Blade |
| Locking Mechanism | Lock Back |
| Opening Mechanism | Push Button |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | General Purpose |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on sogknives.com
Originally posted on sogknives.com
