SOL
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Keep the SOL Emergency Fire Blanket Compact ready at a moment's notice in your home, car, and at your campsite. Unlike a traditional fire extinguisher, it does not expire, does not require training, and does not produce fumes or make a mess. Safe to use on liquid, grease, and biofuel fires, but not on electrical fires. In a fire emergency, throw the blanket over the fire to smother or wrap around a person. 100% fiberglass, the SOL Emergency Fire Blanket Compact is essential in an emergency kit.
Highly Visible – Bright red storage pouch with carabiner clip to store in kitchen, vehicle, boat, or camp.
Compact Size – 39 in x 39 in (100 cm x 100 cm) is large enough to throw over a stove, a small campfire, or keep in the kitchen.
100% Fiberglass - Flexible flame-retardant fiberglass blanket smothers fires.
No Expiry & Easy to Use – Does not expire, no training required, no fumes, and no mess to clean up.
Extinguish Fires – Safe to use on liquid, grease, and biofuel fires. Do not use on electrical fires.
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 38.98 cm |
| Assembled Length (cm) | 254.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.49 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.59 cm |
| Case Material | Nylon |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Red |
| Emergency/First Aid Kit Type | Survival Kit |
| Number of People Accommodated | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Pieces Included | Other |
| Primary Colour | RED |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
| Shelf Life (year) | 99 yr |
Yes, I recommend this product.
