Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sweat separates the good from the clutch. Work on your corner threes for hours with this portable hoop system. Built for a good rebound, it has a durable polycarbonate backboard equipped with a steel breakaway rim. You can adjust the height of the rim using the easy Pro Glide™ lift system, and you can change the location of your court thanks to the wheeled Hercules® Jr. base.
Board size: 44" x 30", Polycarbonate Back board
Steel Frame
Slam Jam® breakaway rim
7.5' to 10' height adjustment in 6" increments
Pro Glide™ lift system
3" round steel pole
Hercules® Jr. base fills with 31 gallons of water
Two wheels for portability
Designed for outdoor residential play
Poles located inside the base when you first open the box
| Advanced Features | All-Weather Net,No Advanced Features,Breakaway Rim,Adjustable Height |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Colour Group | Black |
| Maximum Height (cm) | 305.00 cm |
| Pole Construction | Three-Piece |
| Pole Diameter (cm) | 7.00 cm |
| Primary Material | Steel & Polycarbonate |
| Product Height (cm) | 386.00 cm |
| Product Width (cm) | 112.00 cm |
| Rim Type | Exposed Spring |
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Type of Backboard | Roll Around/Portable |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
