







Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Spalding 48" Shatter-proof Polycarbonate Pro Glide® Portable Basketball System
7.5' to 10' height adjustment in 6" increments with Pro Glide® lift
Stability base fills with 31 gallons of water, two wheels for portability
Designed for outdoor residential play
Packaging dimensions: 48.63” x 32.50” x 8.66”
Made for driveway battles and games of one-on-one until the sun goes down, this portable hoop system gives you a solid rebound. It has a polycarbonate backboard with a board pad and a steel breakaway rim. The 31-gallon base gives the hoop stability. It has two wheels, so you can move it down the street or driveway, and the Pro Glide® lift system makes it easy to adjust the height of the rim.
Backboard size: 48", shatter-proof polycarbonate board with authentic-style padding
Steel board frame with Slam Jam® breakaway rim
3" oval steel pole
Base dimensions: 46.8" x 30.4" x 7.5"
| Advanced Features | All-Weather Net,No Advanced Features,Breakaway Rim,Adjustable Height |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Colour Group | Black |
| Maximum Height (cm) | 305.00 cm |
| Pole Construction | Three-Piece |
| Pole Diameter (cm) | 9.00 cm |
| Primary Material | Steel & Polycarbonate |
| Product Height (cm) | 86.00 cm |
| Product Width (cm) | 24.00 cm |
| Rim Type | Flexible |
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Sustainability | None |
| Type of Backboard | Roll Around/Portable |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.