Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The future of portable hoops is finally here! Introducing the first hoop of its kind: The Momentous™ EZ Assembly™. The Momentous can be assembled in 30 minutes or less by anyone while providing superior performance and durability to elevate your game. Gone are the days of taking 3+ hours to set up your portable hoop. Re-engineered for the ideal playing experience, the Momentous™ offers a performance acrylic backboard and iconic boom arm for more stable gameplay. As Spalding knows from almost all reviews, hoops are meant to spend hours playing on, not setting up. With the Momentous™ EZ Assembly™, basketball setup or gameplay will never be the same.
50”x 32" Performance acrylic steel framed. Acrylic backboards feature better rebound performance and are ideal for competitive play with 18" Offset, for play under the basket
Ultimate stability 36 gallons of ballast passes ASTM safety tests
Backed by Spalding's Warranty
Assembles in 30 minutes or less
Orange Slam Jam® Rim Breakaway Spring Action
Easy to use crank adjust rim height from 8’ to 10’ at ay increment for all levels of play
Front cover acts as built in rebounder
| Advanced Features | Easy Assembly,All-Weather Net,Breakaway Rim,Adjustable Height |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Colour Group | Black |
| Maximum Height (cm) | 305.00 cm |
| Pole Construction | One-Piece |
| Pole Diameter (cm) | 7.00 cm |
| Primary Material | Acrylic |
| Product Height (cm) | 381.00 cm |
| Product Width (cm) | 127.00 cm |
| Rim Type | Enclosed Spring |
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Type of Backboard | Roll Around/Portable |
