Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The sound of the dribble, the clear conscience of determination - the athlete and the Spalding TF-1000 Legacy Basketball compete to excel and achieve. Become one with this superior basketball, constructed with products and technology made to last.
Exclusive microfiber composite leather cover material for advanced moisture management
Soft carcass and deep channels for better feel and play
100% Nylon windings for maximum structural integrity
Rotationally balanced butyl bladder for excellent air retention
Size 6 (28.5") for women and kids under 13
Designed for indoor play only
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Competition |
| Primary Material | Synthetic Leather |
| Product Diameter (cm) | 7.20 cm |
| Long Circumference (cm) | 72 cm |
| Outside Circumference (cm) | 7.20 cm |
| Short Circumference (cm) | 72 cm |
| Product Weight (g) | 617.00 g |
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
Originally posted on spalding.com
