Proudly Canadian
STAMINA FITNESS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Introducing the upgraded blue Stamina Mini Exercise Bike, a versatile piece of equipment that allows you to work your lower or upper body. For a lower-body workout, simply place the mini bike on the ground and start pedaling. To focus on your upper body, set the mini bike on a table and grip the pedals with your hands. The Smooth Pedal System ensures a smooth workout experience, even when you increase the resistance. The multi-function fitness monitor tracks your workout time, total stroke count, and calories burned to keep you motivated. This product also includes free access to müüv, a smart audio coaching app that helps you achieve a healthy lifestyle.
Pedal with feet or hands
Includes free access to müüv, the smart audio coaching app
Textured pedals with straps for security
Smooth, easy-to-reach dial resistance
Smooth Pedal System with gears that eliminates jerky strokes and reduces sliding
Compact design that fits easily just about anywhere
Scanning multi-function workout monitor that tracks workout time, stroke count and calories burned
Monitor also tilts to adjust to your view
| Bike Type | Indoor Cycle |
|---|---|
| Bike Seat Type | Recumbant |
| Braking System | Not Applicable |
| Resistance Type | Magnetic |
| Pedal Size | M |
| Pedal Shape | Ergonomic |
| Incline Range | Not Applicable |
| Certifications | No Certifications |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 0 kg |
| Assembled Weight (kg) | 6.80 kg |
| Assembled Length (cm) | 38.10 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 30.48 cm |
| Advanced Features | Pedal Foot Strap |
| Display Panel Colour | Black,Grey |
| Display Panel Readouts | Calories,Time |
| Display Panel Size (cm) | 12.70 cm |
| Display Panel Type | Liquid Crystal Display (LCD) |
| Fitness Programs | Not Applicable |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Bike Type | Indoor Cycle | |||||
| Bike Seat Type | Recumbant | |||||
| Braking System | Not Applicable |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on staminaproducts.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on staminaproducts.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on staminaproducts.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on staminaproducts.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on staminaproducts.com
Yes, I recommend this product.
