STAMINA FITNESS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Online Only - Tough Choices Work or exercise? Both activities are monumentally important, but sometimes we neglect the exercise part. Don’t you wish you could do both at the same time? Well, we’ve got you covered, friend. The WIRK Ride Workstation lets you pedal your way to better health while keeping your productivity high. You can also push the desktop to the forward to convert to a standing desk. A Place to Work The work surface (17.25″W x 10″D) provides a great place to set your laptop or super-secret documents. Or, if tablets are your thing, simply prop it up on the handy-dandy adjustable tablet holder to the angle that works for you. The molded cup holder keeps your drink nice and safe from your occasional clumsiness (or is that just us at Stamina?). The desktop also includes molded handles and a fitness monitor that tracks time, speed, distance, calories, total distance. It even has a scan function so that you don’t have to fixate yourself on one stat. A Place to Ride The WIRK Ride has its name for a reason. The adjustable magnetic tension exercise bike makes it easy to work your leg muscles and elevate your heart rate. It has a super comfy padded seat and backrest because we actually want you to use it! The seat height is adjustable to fit your ideal pedaling position. Standing Room It turns out that sitting all day isn’t good for you. Even if you are pedaling! So, we’ve come up with a way to let you use the Ride as a Stand-Up workstation as well. The desktop easily pushes away from the seat by pushing up on the release with your foot and gently pushing away. Then, stand up and get your WIRK on! Supported by müüv This product includes free access to müüv, the smart audio coaching app. müüv helps you move 500+ minutes per month with the right mix of cardio, strength, and flexibility for a healthy and sustainable lifestyle. You’ll get smart audio coaching that is personalized to you, progresses for you, and is fun to do. The all-in-one app comes with a follow-along assembly video, personalized workouts tailored to the equipment you own, and an ad-free music listening experience from iHeartRadio. Download the müüv app on the Apple App Store or the Google Play store.
Adjustable prop for tablet or book
Textured pedals with straps keep your feet in place while pedaling
Ultra-quiet, Adjustable magnetic pedaling tension
Workout monitor tracks time, speed, distance, calories, total distance, and scan function
17.25"W x 10"D work surface
Padded seat with backrest and padded grips
Laptop strap and cupholder
Adjustable desk height
| Bike Type | Indoor Cycle |
|---|---|
| Bike Seat Type | Comfort |
| Braking System | Not Applicable |
| Resistance Type | Magnetic |
| Resistance Delivery | Belt |
| Pedal Size | M |
| Pedal Shape | Ergonomic |
| Incline Range | Not Applicable |
| Certifications | No Certifications |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113.39 kg |
| Assembled Weight (kg) | 20.86 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 94.61 cm |
| Assembled Height (cm) | 115.57 cm |
