
Coconut
177

This Sun Bum SPF 30 Spray offers broad-spectrum protection while being Hawaii Act 104 Reef Compliant. This vegan, cruelty-free formula is free from parabens, oxybenzone, octinoxate and retinyl palmitate. This Sun Bum spray is also water-resistant for 80 minutes, oil-free and gluten-free, ensuring a clean and gentle application.
Water-resistant for 80 minutes for extended sun protection
Hawaii Act 104 Reef Compliant formula is safe for coral reefs
Oil-free and gluten-free for a lightweight application that won't clog pores
Vegan and cruelty-free, made without animal ingredients or testing
Free from harsh chemicals for gentle, skin-friendly sun protection
| Advanced Features | Organic |
|---|---|
| Body Parts | Anywhere |
| Certifications | No Certifications |
| Container Type | Spray Bottle |
| Cream/Lotion Type | Adult Sunscreen |
| Drug Identification Number | 2483335 |
| Form | Spray |
| Ingredients | Vitamin E,Alcohol Denat |
| Net Weight (g) | 208.65 g |
| Number of Pieces | 6 |
| Product Height (cm) | 19.05 cm |
|---|---|
| Product Length (cm) | 5.30 cm |
| Product Width (cm) | 5.30 cm |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
| Skin Type | All Skin Types |
| Sun Protection Factor (SPF) | SPF 30 |
Subtotal for 4 items$375.94$447.97

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

