TACX
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The iconic FLUX Smart has been upgraded to the FLUX 2 Smart. Compared to its predecessor, it is equipped with a bigger and stronger resistance unit and a heavier flywheel. This resulted in a wider simulation range, better ride feel and a more accurate power measurement. The FLUX 2 Smart is equipped with a bigger resistance unit compared to its predecessor, allowing for a wider simulation range. It is able to realistically simulate inclines up to 16% gradient. A reliable, accurate and consistent power measurement is key to keep track of your performance and progress. This is exactly what the FLUX 2 Smart is designed for, it measures your power accurately within 2.5%. A stronger resistance unit in combination with a larger flywheel significantly improved the ride feel and responsiveness of the FLUX 2 Smart. With these improvements, this Smart trainer better replicates the experience of outdoor rides. The FLUX 2 Smart is designed to bring vibrations and noise levels to the absolute minimum. This resulted in a very silent flywheel equipped bike trainer.
Heavier 16.8 lbs flywheel improving realism
Measures speed, cadence and power
Power measurement accuracy of 2.5%
Incline simulation up to 16%
Maximum resistance of 2000 watt
Compatible with Bluetooth and ANT + FE-C
Shimano/SRAM compatible freehub body, Campagnolo, SRAM XD and XDR bodies sold separately
12mm Thru-axle adaptor included
Compatible with long cage derailleurs
| Type of Bicycle Trainer | Direct Drive Trainer |
|---|---|
| Type of Bicycle | Not Applicable |
| Accessories List | Installation Tools |
| Advanced Features | Quiet Operation |
| Number of Resistance Levels | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 125.00 kg |
| Frame Size (cm) | 1.00 cm |
| Bike Wheel Size Compatibility | 700c |
| Wheelbase (mm) | 640.00 mm |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Primary Material | Alloy |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 58.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 64.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 48.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 24.00 kg |
| Sustainability | None |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Type of Bicycle Trainer | Direct Drive Trainer | ||||
| Type of Bicycle | Not Applicable | ||||
| Accessories List | Installation Tools |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
