Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The North Face Cats Meow Eco Sleeping Bag offers eco-friendly comfort for cool-weather camping. Crafted with recycled shell fabric and a water-repellent finish, it provides reliable insulation and protection. A fully insulated hood with an adjustable cinch collar keeps your head warm in chilly conditions. The two-thirds side zipper allows quick entry and exit, enhancing convenience at camp. Rated for temperatures down to 20°F/-7°C, this versatile right-long sleeping bag is perfect for hiking and camping under the stars.
The North Face Cyclone construction wraps synthetic insulation in vertical baffles for warmth and packability
Integrated shock cords secure your sleeping pad in place for enhanced comfort
Fully insulated hood with a cinch collar seals out breezes and keeps your head warm
Two-thirds side zipper design allows easy entry and exit while saving weight
Includes a compression stuff sack for compact storage and easy transport
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -7.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip right,Half zip left |
| Product Use(s) | Survival,Sleeping,Outdoor,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Water Resistant |
| Accessories List | Stuff Sack,Sleeping Bag Liner,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 20411.66 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 183.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 198.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 22.90 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 45.70 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 163.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 152.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 198.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
