Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The North Face Stormbreak 2 Camping Tent is a ventilated, easy-pitch two-person camping tent designed for optimal comfort. Features include high-low ventilation, a fully seam-taped canopy and floor and convenient storage for door panels in adjacent mesh pockets. This North Face tent offers ample headroom and is equipped with dual doors and versatile vestibules.
High-low ventilation system ensures ample airflow to keep you cool
Fully seam-taped canopy and floor provide water resistance
Easy-pitch design enables quick and easy camping setup
Dual doors and multi-configuration vestibules offer storage and access
Spacious headroom gives you sufficient space for ideal interior comfort
Mesh pockets adjacent to doors enable easy storage of the door panels
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | Mountaineering,General Purpose,Ultralight backpacking,Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Instruction Manual,Carry Case,Stakes |
| Advanced Features | 5 Minute Set Up,UV Resistant,Made in Canada,Water Repellent,Ultralight,Power Pocket |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Dome |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 2.40 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 152.40 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 28000.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 221.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 275.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 109.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 168.55 cm |
| Footprint Height (cm) | 1.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 55.90 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 55.90 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 17.80 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester Taffeta |
| Pole Material | No Pole |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Poles | 0 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 6 |
| Number of Windows | 2 |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
