*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The North Face Trail Lite Women's Regular Right Zipper Sleeping Bag is rated for temperatures 20°F/-7°C and is ideal for female backpackers. It features 600-fill recycled down insulation, offering you warmth while remaining compressible. The women-specific shape and extra insulation of this packable sleeping bag meet ISO standards for female warmth ratings.
The mummy design packs down small for easy carrying
Recycled fabrics provide a durable and comfy sleep experience
A fully insulated hood and cinch collar keep your head and neck warm
Trapezoidal baffles prevent cold spots and keep the insulation lofty
Anti-compression pads ensure the down stays fluffy and warm
YKK 3/4 side zipper makes it easy to get in and out
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall,Fall/Winter |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Cottages,Fishing Excursion,Outdoor,Ground,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,For Travel,Indoor,Camping |
| Advanced Features | Integrated Comforter,Zipper Closure,Water Repellent,Pillow Pocket,Double Layer Offset,Water Resistant,Double Thermal Layer,Waterproof |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Flannel |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 600.00 g |
| Assembled Length (cm) | 213.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 39.37 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 22.86 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 420.00 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 168.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 155.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 112.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | |
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall,Fall/Winter | Summer,Fall/Winter | Spring,Summer,Fall | Spring,Spring/Summer,Summer | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall | |
| Zipper Placement(s) | Left | Half zip left | Left,Right | Quarter zip right,Quarter zip left | Left |
