Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sleeping Bag of maximum comfort, designed to resist up to -18 degrees Celsius, made with recycled materials ideal for camping in winter.
Full closure
Heatseeker ™ Eco synthetic insulation, composed of 50% post-consumer recycled material
Hood type hood
Adjustable drawstring hood to reduce the entry of cold
Composition - 50D polyester with durable water-repellent finish (DWR) without fluorinated compounds
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -18.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip right,Half zip left |
| Product Use(s) | Survival,Sleeping,Outdoor,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Water Resistant |
| Accessories List | Stuff Sack,Sleeping Bag Liner,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 1800.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 183.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 20.50 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 25.40 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 45.72 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 163.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 152.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 198.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | |
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter | Fall/Winter | Winter,Fall,Fall/Winter | Winter,Fall,Fall/Winter | Winter,Fall,Fall/Winter | |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -18 °C | -18.00 °C |
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
