Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Sleeping Bag of maximum comfort, designed to resist up to -7 degrees Celsius, made with recycled materials ideal for camping in any season of the year.
Composition: 50D polyester with durable water-repellent finish (DWR) without fluorinated compounds
Full closure
Heatseeker ™ Eco synthetic insulation, composed of 50% post-consumer recycled material
Hood type hood
Adjustable drawstring hood to reduce the entry of cold
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -20.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip right,Half zip left |
| Product Use(s) | Survival,Sleeping,Outdoor,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Water Resistant |
| Accessories List | Stuff Sack,Sleeping Bag Liner,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Assembled Length (cm) | 182.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 183.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 25.40 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 45.72 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 163.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 152.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 198.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | Mummy | |
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter | Spring,Fall,Fall/Winter | Summer,Fall/Winter | Summer,Fall/Winter | Fall/Winter | |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -20 °C | -20.00 °C |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Sports Experts
Originally posted on thenorthface.com
Originally posted on thenorthface.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thenorthface.com
No, I do not recommend this product.
