Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The North Face Wasatch Pro Men's Sleeping Bag has a temperature rating of 20°F/-7°C. This down sleeping bag offers warmth and comfort with reliable insulation and a soft liner.
Heatseeker™ insulation maintains warmth in temperatures down to 20°F/-7°C
DWR-treated ripstop polyester repels moisture while resisting tears
Side zipper system transforms into bedding for versatile sleeping arrangements
Nylon taffeta interior enhances comfort during overnight use
Wraparound footbox design opens fully flat for multiple configuration options
Internal storage keeps valuables organized and accessible
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Zipper Placement(s) | Quarter zip left |
| Product Use(s) | Outdoor,Mountaineering,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 1480.00 g |
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 58.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 25.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 45.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.26 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 81.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Mummy | Mummy | Barrel | Barrel | Mummy | |
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter | Fall/Winter | Spring/Summer,Fall/Winter | Spring/Summer,Fall/Winter | Spring/Summer | |
| Zipper Placement(s) | Quarter zip left | Left | Left,Quarter zip left | Left,Quarter zip left | Half zip right,Half zip left |
