THERM-A-REST
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Stellar Blanket combines packability, fast-drying technical fabrics and insulation to do everything a traditional blanket does-and so much more. Part of our Trek & Travel™ Series, it's equally at home on the trail in fair weather, around camp, on the beach, or anywhere you want a bit of technical performance with classic warmth and function. Includes perimeter snap loops for mating with other Therm-a-Rest blankets, quilts, sheets and Mattress Snap Kits.
Water-Resistant Warmth: Efficient and compressible eraLoft™ insulation uses hollow to reduce weight without sacrificing warmth
Next-to-Skin Comfort: Soft-touch polyester lining.
Added Comfort: Draw cord at bottom edge reduces drafts and cinches around feet to keep the blanket in place
Versatile: Perimeter snap loops mate with another Therm-a-Rest quilt, blanket, sheet or Mattress Snap Kit
Packable: Easily compresses into built-in pocket for go-anywhere convenience
| Type of Sleeping Bag | Quilt |
|---|---|
| Season | Spring/Summer |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Camping |
| Advanced Features | Single Thermal Layer |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Length (cm) | 191.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 142.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 0.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 0.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.34 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Type of Sleeping Bag | Quilt | |||||
| Season | Spring/Summer | |||||
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
