Proudly Canadian
THERM-A-REST
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Therm-A-Rest Stellar Large Blanket is your perfect outdoor companion, combining warmth and packability. It's filled with eraLoft™ insulation, trapping heat without added bulk, while the polyester lining adds a touch of softness. A handy drawcord at the bottom edge adjusts to block wind and keep the blanket snug around your feet. Plus, you can snap it to other Therm-a-Rest blankets or quilts for expanded coverage on chilly nights.
EraLoft™ insulation traps body heat in hollow fibres for warmth without added weight or bulk
Soft polyester lining offers a smooth, comfortable feel
Drawcord along the bottom edge adjusts to reduce wind and secure the blanket around your feet
Perimeter snap loops enable attachment to other Therm-A-Rest products for expanded coverage
| Type of Sleeping Bag | Quilt |
|---|---|
| Season | Spring/Summer |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Blanket |
| Advanced Features | Single Thermal Layer |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Length (cm) | 191.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 142.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 0.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 0.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.34 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 183.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Yes, I recommend this product.
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
