THERMACELL
16
Mosquitoes ruin everything. THERMACELL’s award-winning technology keeps mosquitoes away by creating a 15-foot protection zone around you. THERMACELL's proprietary formula precisely targets mosquito sensors, driving them away. With consistent protection that does not weaken over time, THERMACELL helps you enjoy outdoor life without the use of bug sprays or lotions on your skin. Powered by a safe and compact 12-hour fuel cartridge, this refill provides 48 hours of mosquito repellent.
Genuine THERMACELL refills for fuel-powered repellers, scientifically proven to work with THERMACELL repellers to repel mosquitoes from a 15-foot zone, compatible with all THERMACELL Fuel-ZoneGuard repellers, includes 12 4-hour repellent mats and 4 12-hour butane fuel cartridges, packaging may vary
Easy to use, simply slide your THERMACELL repellent mat under the grill, twist the butane fuel cartridge into place, and click 2-3 times to turn on your repeller, starts heating immediately with maximum protection in 15 minutes, just switch the repeller to off when done, no need to clean up dead bugs afterwards
Effective 15-foot zone technology, proprietary formula creates a large 15-foot zone of mosquito protection, no need to apply sticky DEET sprays or reapply throughout the season, scent-free, no smoke, and no open flames
People and pet friendly, independently tested and reviewed for safety and effectiveness, repels tough mosquitoes, for outdoor use only
100% satisfaction guarantee, THERMACELL stands behind the performance and quality of its products, if not happy with your purchase, you may return it for repair, replacement, or refund
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Smokeless,Odourless,Portable |
| Area Coverage (sq m) | 1.39 m² |
| Assembled Height (cm) | 3.05 cm |
| Assembled Length (cm) | 16.26 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.09 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.62 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour Group | Black |
| Insects Targeted | Mosquitos |
| Mode of Action | Sonic Repellent |
|---|---|
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Product Model Number | R4CA |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Voltage (V) | 0 V |
| Wattage | 0 W |
$158.96
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
