Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Thule Coaster XT is a durable bike trailer that provides a safe, comfortable ride and easily transforms to a stroller once you reach your destination. The large rear wheels provides amazing rolling power. Once you've reached your destination this bike trailer/stroller combination allows you to manually walk your kids around town or light trails.
Bicycle Trailer Kit and Stroller Kit included
Easy conversion from cycling to strolling
Secure attachment to bike using Thule’s patented ezHitch
On-board storage of strolling wheel
Comfortably seats two children
HeightRight adjustable handlebar for parent's comfort
Compatible with a range of accessories
Easy folding for storage and transporting
Extra storage space for hauling around cargo
Meets international safety standards
| Type of Bicycle Trailer | Child Bicycle Trailer |
|---|---|
| Type of Bicycle | Folding,Children's |
| Accessories List | Cover,5-point Safety Harness,Stroller Conversion Kit |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 45.00 kg |
| Number of Children Accommodated | 2 |
| Advanced Features | Folding,Converts to Stroller |
| Mount Style | Bolt On |
| Mount Location | Rear |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Weight (kg) | 12.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 77.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 28.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 94.00 cm |
| Sitting Height (cm) | 60.00 cm |
| Sustainability | None |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Type of Bicycle Trailer | Child Bicycle Trailer | Child Bicycle Trailer | Children Carrier | Children Carrier | |
| Type of Bicycle | Folding,Children's | Road,Mountain,Hybrid/Cross | Road,Mountain,Hybrid/Cross | Road,Mountain,Hybrid/Cross | |
| Accessories List | Cover,5-point Safety Harness,Stroller Conversion Kit | Canopy,Stroller Conversion Kit,Bug Netting | 5-point Safety Harness | 5-point Safety Harness,Reflectors |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
