Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Durable, UV resistant tent (600 denier/260g poly cotton blend) attaches to most vehicle rooftops and can withstand the elements of any climate
Weather-resistant main tent fabric is breathable to reduce condensation build-up inside the tent
Interior includes four, large internal pockets for storing gear and 2.5" (6cm) high-density foam mattress for added comfort
Mesh panels offer plenty of ventilation and open up for even more airflow
Panoramic skylights and windows allow stargazing and help keep the tent cool and well ventilated
Exterior attachment points for lamps, storage solutions, or other gear make for a cozier, more personalized camp
Exterior attachment points for lamps, storage solutions, or other gear make for a cozier, more personalized camp
| Tents and Canopies Style | Vehicle |
|---|---|
| Camping Style | Car Camping |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Instruction Manual |
| Advanced Features | Hook & Loop Straps,Water Resistant,Interior pocket(s) |
| Season | All-Season |
| Shape | Rectangle |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 45.5 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 92 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 26108 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 214 cm |
| Assembled Width (cm) | 122 cm |
| Assembled Height (cm) | 92 cm |
| Footprint Width (cm) | 122 cm |
| Footprint Height (cm) | 213 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 107 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 122 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 28 cm |
| Canopy Material | Polycotton |
| Floor Material | Polycotton |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Poles | 0 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 0 |
| Number of Windows | 5 |
