Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ideal for urban exploration or strolling favourite paths, this sleek-looking Thule Urban Glide 2 Stroller is comfortable for both child and parent alike. A lightweight, all-terrain jogging stroller made for active parents, it features large 16-inch wheels, a strong suspension, and a swivel front wheel for easy maneuvering around objects.
Integrated twist hand brake provides speed control on hilly terrain while 16" rear wheels and swivel/locking front wheel provide easy maneuverability
Multi-position canopy features side ventilation windows and peekaboo window for easy checking on your child
Smooth suspension and comfortable, reclining seat for on-the-go naps
Large cargo basket includes rear mesh pocket and two mesh compartments for snacks, toys and everything you need
Lightweight and easy to fold with one hand when carrying a child
Five-point harness, and reflective rims combine with rigorous impact, tipping and parking brake tests to ensure safety
| Accessories List | Sunshade |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 87.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 69.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 11.50 kg |
| Assembled Width (cm) | 34.00 cm |
| Bag Style | No Bag |
| Carry Position(s) | Front Facing Out |
| Child Carrier Type | Stroller |
| Closure Type | Buckle |
| Design | No Design |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (kg) | 34.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 34 kg |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 0 kg |
| Primary Material | Polyester |
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on thule-us-ca
