Made for easy commutes and everyday rides with great functionality, this iconic child bike seat has a great new look with colours to match. It has been carefully updated to honour the heritage of the classic design, while adding a modern design language for new generations. The updated colour palette reflects an urban modern lifestyle – stylish, inspiring, and made for activity.
Soft and shock-absorbing foam seat that lets your child travel in comfort
Adjustable footrests and footstraps ensure a perfect fit as your child grows
Available in frame, rack, and front versions
The seat can be mounted and dismounted from the bike in seconds with the universal quick-release bracket, making it easy to switch between different bikes
Smooth, comfortable ride for your child due to the DualBeam suspension system that absorbs road shock
Built-in reflector and safety light attachment point for increased visibility
Childproof safety buckle secures your child quickly and easily
Adjustable padded 5-point safety harness for a safe, custom fit and maximum child comfort
Water-repellent materials make the seat easy to clean and to keep dry
| Type of Bicycle Trailer | Children Carrier |
|---|---|
| Type of Bicycle | Road,Mountain,Hybrid/Cross |
| Accessories List | 5-point Safety Harness,Reflectors |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 18.10 kg |
| Number of Children Accommodated | 1 |
| Advanced Features | Washable |
| Mount Style | Bolt On |
| Assembled Weight (kg) | 6.33 kg |
| Assembled Length (cm) | 90.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 47.00 cm |
| Sitting Height (cm) | 109.90 cm |
|---|
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Type of Bicycle Trailer | Children Carrier | Children Carrier | Children Carrier | Child Bicycle Trailer | |
| Type of Bicycle | Road,Mountain,Hybrid/Cross | Mountain | Road,Mountain,Hybrid/Cross | Road,Mountain,Hybrid/Cross | |
| Accessories List | 5-point Safety Harness,Reflectors | 5-point Safety Harness | 5-point Safety Harness | Canopy,Stroller Conversion Kit,Bug Netting |
$729.89
