TILE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Finding made easy. Tile Bluetooth-enabled devices and handy Tile app make everything findable. Pro: The high-performance finder.
Ring your things: Use the Tile app to ring your Tile if it's nearby. Just tap the ‘Find’ button.
Find your phone: Double press the Tile button on your Tile to make your phone ring, even when it’s on silent.
See it on a map: When you're far away, you'll see the last time and place it was updated.
Use community find: If your Tile is truly lost, just activate the Tile community and every phone running the Tile app can help you find it.
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | Water Resistant |
| Assembled Height (mm) | 4.2 mm |
| Assembled Length (mm) | 0.7 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (mm) | 4.2 mm |
| Audible Alarm Strength (db) | 1 dB |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Life (month) | 12 mo |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Coin Cell |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 60 °C |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -20 °C |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Output Intervals | 1 s |
| Product Use(s) | Personal,Pets,Personal Items |
| Smart System Compatibility | Android App,iOS App |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on thetileapp.com
Originally posted on thetileapp.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on thetileapp.com
Originally posted on thetileapp.com
Originally posted on thetileapp.com
Originally posted on thetileapp.com
