Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.These classic waterproof boots from Timberland are made from rugged full-grain leather for durability, with sealed seams to lock out moisture on wet and rainy days. The tough partially recycled Green Rubber™ outsoles and the mesh lining and laces made from 100% recycled material help to reduce the amount of waste going into landfills. As a bonus, the laces are re-engineered to stay tied
Premium full-grain and nubuck leather upper for comfort, durability and abrasion resistance.
Direct-attach, seam-sealed waterproof construction keeps feet dry in any weather.
Classic boot laces are made from 100% recycled nylon and re-engineered to stay tied.
100% RECYCLED PET MESH LINING.
DURABLE GREEN RUBBER™ (42% RECYCLED RUBBER) LUG OUTSOLE.
100% RECYCLED NYLON LACES: Re-engineered to stay tied.
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 15.24 cm |
| Upper Material(s) | Leather |
| Lining Material(s) | Leather |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Advanced Features | Waterproof |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
