Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Upper made with premium waterproof leather from an LWG Silver-rated tannery
400 grams of PrimaLoft® insulation
Seam-sealed construction
50% recycled PET mesh lining
OrthoLite® footbed
15% recycled rubber lug outsole
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 15.24 cm |
| Upper Material(s) | Leather |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Features | Waterproof |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on timberland.com
