Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
THIS PRODUCT: The TriggerPoint™ GRID® 2.0 is designed with a hard, hollow core that has been wrapped in EVA foam, making it firmer than traditional foam rollers. The tree-dimensional surface allows tissue to aerate while you roll, promoting the flow of blood and oxygen – the key nutrients needed to repair muscles. The proprietary Distrodensity zones replicate the feeling of a massage therapist’s hands. Twice as long as the traditional GRID Foam Roller, the GRID 2.0 accommodates larger bodies and offers a more stable surface. Use the GRID 2.0 for a self-massage pre or post workout and roll through tight muscles, knots, and kinks. Ideal for beginners to advanced rollers. ABOUT THE BRAND: TriggerPoint empowers people of all lifestyles to move and feel better. TriggerPoint designs and develops innovative massage therapy tools that mimic the touch of a therapist’s hands – making their foam rollers, hand rollers, massage sticks and balls ideal for individuals of all ages, sizes, and athletic ability.
Three-dimensional surface allows tissue to aerate while you roll, promoting the flow of blood and oxygen—the nutrients needed to repair muscles
Proprietary Distrodensity zones replicate the feeling of a massage therapist’s hands
Hard, hollow core wrapped in EVA foam makes it firmer than traditional foam rollers
26" length can accommodate larger bodies or offer a more stable surface
Trusted and used by clinical professionals and professional athletes to improve recovery time, flexibility, and performance
Free online instructional videos provided
| Massager Type | Foam Roller |
|---|---|
| Product Use(s) | Relaxation,General Purpose |
| Body Area | Multi-Area |
| Number of Massage Settings | 0 |
| Advanced Features | Non-Slip Grip,Ergonomic,Washable |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | EVA Foam |
| Power Source(s) | Manual |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Assembled Weight (kg) | 2.86 kg |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 5.50 cm |
| Assembled Depth (cm) | 26.00 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
