Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Melt away muscle tension with the power of the TriggerPoint Impact Percussion Massager. This massager gun features an innovative brushless motor with 4 speed settings that deliver deep tissue percussion massage to increase blood flow, hydrate muscle tissue, improve range of motion, and relieve sore, stiff muscles. The angled, top-weighted design provides exceptional comfort and control over massage pressure. This TriggerPoint massager features a rechargeable battery for over 2 hours of continuous use.
Quiet brushless motor with 4 adjustable speed settings for customizable deep tissue massage
Angled, top-weighted ergonomic design for superior comfort, grip and control over massage pressure
Universal massage head optimized for use on all major muscle groups
Rechargeable lithium-ion battery provides over 2 hours of continuous use
Helps increase blood flow and muscle tissue hydration
| Massager Type | Hand-Held |
|---|---|
| Product Use(s) | Physical Therapy,Relaxation |
| Body Area | Head |
| Number of Massage Settings | 4 |
| Advanced Features | Adjustable Speed |
| Accessories List | Battery Charger,Batteries |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | EVA Foam |
| Power Source(s) | Battery,Rechargeable Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.71 kg |
| Assembled Height (cm) | 30.81 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 26.01 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
