Proudly Canadian
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The TriggerPoint NANO Vibe is an ultra-compact 7.5” foam roller with vibration to target muscles in the feet, hands, and forearms. Vibration helps reduce discomfort during foam rolling, while helping to unlock tight muscles for a more effective release.
Vibration helps reduce discomfort during foam rolling, while unlocking tight muscles for a more effective release
Ultra-compact 7.5” foam roller with vibration to target muscles in the feet, hands, and forearms
Dense EVA foam helps with muscle compression to improve blood flow in muscles
Three vibration settings provide a range of intensity
Cordless and rechargeable for up to 3 hours of power
Easy-to-clean and sweat-resistant foam surface
| Massager Type | Hand-Held |
|---|---|
| Product Use(s) | Relaxation,General Purpose |
| Body Area | Multi-Area |
| Number of Massage Settings | 3 |
| Advanced Features | Adjustable Speed,Washable |
| Accessories List | USB Charger |
| Number of Pieces | 2 |
| Primary Material | EVA Foam |
| Power Source(s) | Rechargeable Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 0.52 kg |
| Assembled Height (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Width (cm) | 5.72 cm |
| Assembled Depth (cm) | 5.72 cm |
