Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.TRX Slam Balls were designed to survive your toughest workout. Rugged, textured surface provides a better grip while the ultra-durable rubber shell absorbs impact. TRX Slam Balls are bounce-resistant and ideal for slams, overhead throw, lunges and functional, bodyweight exercises. Perfect for all fitness levels.
Designed to surrvive toughest workouts
Textured
Bounce-resistant
Perfect for all fitness levels
| Weight Type | Medicine Ball |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Measurement Standard | Imperial |
| Advanced Features | Contour Grip |
| Shell Material | Other |
| Core Material | Other |
| Maximum Weight (lb) | 15.00 lb |
| Minimum Weight (lb) | 15.00 lb |
| Product Length (cm) | 25.40 cm |
| Product Width (cm) | 25.40 cm |
| Product Height (cm) | 25.40 cm |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Spreetail, LLC
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
