Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy the slopes with the Tubbs 36 Inch Frontier Men's Snowshoes. Featuring a minimalist design with an aluminum alloy frame and SoftTec™ decking, these snowshoes deliver efficient performance. The 180™ EZ bindings ensure easy entry and exit, making them perfect for exploration.
Fit-Step™ frame reduces impact on joints
SoftTec™ decking offers durable flotation
R1 Rotating Toe Cord design minimizes strain and enhances traction
180™ EZ Binding with a single buckle mechanism for easy use
Control Wings™ keep the heel aligned for better control
Carbon steel toe and heel crampons provide secure grip in various conditions
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain |
| Binding Style | Rotating |
| Deck Material | PVC |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 136.00 kg |
| Number of Spikes | 8 |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
