Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Perfect for beginners or seasoned enthusiasts, the Tubbs Vertex 25 Inch Women's Snowshoes are lightweight snowshoes featuring a ReAct™ binding system for a secure fit. The Tubbs women's snowshoes have SoftTec™ decking for durable flotation, and a fit-step frame with recreational crampons for easy manoeuvrability.
SoftTec® decking offers lightweight flotation on snow treks
Fit-step frame provides a natural and stable stride
ReAct binding system delivers secure and personalized fitting for comfort
Integrated recreational crampons provide a durable grip on slippery surfaces
Rotating the toe cord offers a smooth walking motion by reducing drag
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain |
| Binding Style | Rotating |
| Deck Material | PVC |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 90.00 kg |
| Number of Spikes | 10 |
| Assembled Length (in) | 0.39 in |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
