Start a rager anywhere with the UE MEGABOOM wireless Bluetooth speaker. Waterproof, shockproof, and dirt-proof, this rugged speaker is built for beach days, pool parties, camping trips, and more. Dual passive radiators, performance drivers, and advanced digital signal processing create powerful bass and rich balanced sound to ensure all your playlists sound amazing. Start (and keep) the party going anytime, anywhere - Bluetooth 3.0 lets you wirelessly connect to your smartphone, tablet, or other Bluetooth-enabled device within a 100-foot range so you can stream high-energy beats. NFC technology allows you to pair your NFC-compatible device with a simple tap. Still use an iPod or MP3 player? Use the 3.5mm audio output to connect music players without Bluetooth or NFC. IPX7-rated protection means this rugged speaker is waterproof (can be immersed in water up to 1 metre for up to 30 minutes), dirt-proof, and shockproof. Take it to the beach, campsite, pool party, or wherever your wild adventures take you. The reliable lithium-ion battery lasts up to 20 hours, allowing you to keep the groovy dance tunes going until the sun comes up. Press the + and – buttons together at any time to see how much juice is left. The battery fully recharges in as little as 2.5 hours thanks to speedy micro USB charging. Just because the battery is out doesn’t mean the party is over.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 22.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.70 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.7 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.92 kg |
| Assembled Width (cm) | 8.70 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.7 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 20 h |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Decibel Rating (dB) | 90.00 dB |
| Decibel Rating (dB) | 90 dB |
| Driver Size (mm) | 50.00 mm |
| Driver Size (mm) | 50 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 0 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Speaker Type | Portable USB Speakers |
| Voltage (V) | 0 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 0 W |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
