ULTIMATE EARS
The music never stops on every adventure with the Ultimate Ears Wonderboom II Wireless Speaker. With its sturdy and lightweight design, attach it to bags, bicycles, or backpacks with the hanging loop. The battery on the UE Wonderboom 2 lasts up to 13 hours, making it perfect for all-day use.
Two 1.57-inch active drivers and two passive radiators for immersive 360° sound and big bass
Bluetooth 4.1 and Advanced Audio Distribution (A2DP) to pair with up to two devices at once
Up to 13 hours of playback on a single charge for long listening sessions
Accessible controls to manage music with easy play, pause, and skip tracks
Outdoor EQ Boost feature to instantly increase loudness and clarity outside
IP67 rating for dust and water resistance
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 10.40 cm |
| Assembled Height (cm) | 10.4 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.5 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.42 kg |
| Assembled Width (cm) | 9.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 9.5 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2.6 h |
| Battery Life (hr) | 13 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Decibel Rating (dB) | 86.00 dB |
| Decibel Rating (dB) | 86 dB |
| Driver Size (mm) | 40.00 mm |
| Driver Size (mm) | 40 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 0 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Speaker Type | Portable USB Speakers |
| Voltage (V) | 0 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 0 W |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on ultimateears.com
