UNDER ARMOUR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Under Armour Project Rock Wireless In-Ear Headphones are designed for high-performance workouts. With Bluetooth 5.0, Passive Noise Cancellation and JBL® Charged Sound, these headphones deliver top-notch audio. The IPX7 waterproof rating and antibacterial ear tips offer durability and comfort, while the 40-hour total playtime keeps you going. Power your workouts wearing these waterproof wireless headphones.
JBL® Charged Sound technology delivers high-quality audio
Bluetooth 5.0 enables convenient calling and music listening
One-touch Bionic Hearing offers an immersive surround sound experience
Antibacterial Sport Flex Fit ear tips ensure a secure fit during exercise
Enjoy 10 hours of playtime per charge and up to 40 hours with the charging case
IPX7 waterproof rating protects against sweat and water
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Sweat Resistant,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight,Waterproof |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Android,Bluetooth,Google Assistant,IPhone |
| Decibel Rating (dB) | 96 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
|---|---|
| Battery Life (hr) | 50 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.130 kg |
| Assembled Length (cm) | 7.5 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.5 cm |
| Assembled Height (cm) | 3.5 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
No, I do not recommend this product.
