UNDER ARMOUR
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience the ultimate in wireless audio with the Under Armour Rock Flash True Wireless Earbuds. Designed for intense training sessions, these wireless earbuds feature Under Armour Storm waterproof technology and antibacterial Sport Flex Fit ear tips for all-condition use. Enjoy rich bass with JBL Charged Sound and stay aware of your surroundings with Bionic Hearing.
Compact and cable-free design for zero distractions
IPX7 Sweat and Waterproof technology for high-performance use
Bionic Hearing with TalkThru and AmbientAware for enhanced safety outdoors
JBL Charged Sound with rich bass optimized for sports
25 hours of total battery life with 5 hours of playtime and 20 additional hours in the charging case
Bluetooth wireless connectivity for a seamless experience
Winged ear tips for maximum security and comfort
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Charging Cable,Carrying Case,Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight,Waterproof |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Decibel Rating (dB) | 95 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 25 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.12 kg |
| Assembled Length (cm) | 7.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 3.50 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
