Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.You are Made For The Elements™. These are your Vans. Vans MTE is the byproduct of a lifetime spent outdoors, because we know that the pursuit of your passions isn’t always accompanied by a fair-weather forecast. Rain, sleet, snow, mud, wind—nothing is going to stand between you and your next adventure. In fact, we like to think these all add a bit of flavor to the experience. It’s why we created MTE in the first place. Made for the elements and advanced levels of day-to-day versatility, the all-new Sk8-Hi MTE-2 packs over 25 years of Vans snowboard boot history and technology into a timeless, trusted style. The MTE-2 feature set includes the MTE-2 outsole built with All-Trac™, an MTE exclusive all-weather rubber compound that offers significantly improved traction. The HydroGuard™ 360 waterproof membrane is in place to keep you dry, a PrimaLoft® zonal insulation package for cold weather thermoregulation will keep you warm, and a single-density, molded sockliner and an OrthoLite® topsheet are designed to keep you comfortable. Plus, the durable water repellent-treated leather uppers and graphic details bring an iconic Vans aesthetic to this uncompromising cold weather comfort. Whether you find yourself bagging snowcapped peaks or braving a rain-soaked commute, you can set off with confidence knowing every stitch of your equipment is intentionally placed to provide ultimate versatility. After all, we know it was never about the destination. It’s about the stories you create along your journey.
Gusseted tongue
UltraCush EVA midsole
Durable water repellent-treated upper
EVA molded sockliner
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 11.5 cm |
| Boot Height (cm) | 11.50 cm |
| Upper Material(s) | Synthetic,Leather Look,Suede |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Hand Wash,Stain Repellant Spray |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
