Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Influenced by our roots in skate culture, the brand new Suede Filmore Hi Vansguard is ready for whatever the day throws at you. Featuring a high top silhouette made with water-resistant suede, this iconic sidestripe style has unpredictability covered. Along with a padded tongue and collar for increased comfort, the Suede Filmore Hi Vansguard comes equipped with metal eyelets, vulcanized construction, and reverse waffle outsoles.
Padded tongue and collar
Reverse waffle outsoles
High top silhouette
Water-resistant suede
Metal eyelets
Iconic sidestripe style
Vulcanized construction
| Boot Type | Casual Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 11.5 cm |
| Boot Height (cm) | 11.50 cm |
| Upper Material(s) | Synthetic,Leather Look,Suede |
| Midsole Material | Not Applicable |
| Lining Material(s) | Not Applicable |
| Outsole Material(s) | Not Applicable |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Air Dry,Hand Wash,Stain Repellant Spray |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Outdoor,Casual,Waterproof |
Yes, I recommend this product.
