VOICE CADDIE
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The all-new SL3 captures the highest essence of technology in one, state-of-the-art laser rangefinder. An active hybrid GPS laser rangefinder, the SL3 integrates a high-resolution touchscreen, dynamic and detailed green undulation data, and course layout graphics (with eagle eye overview), putt view with elevation/distance measurement, and GPS distance readings. In its scope is a bright multi-color OLED display with best-in-class optical clarity. The SL3 integrates slope compensation, pin tracer with GPS pin assist for advanced stabilization, a ultra-high-speed processor, and high propensity noise filtration. The SL3 is the only device ever to integrate a fully hybrid GPS for maximum filtering and stability, illustrative course layout and green view, and putt distance measurement into a laser rangefinder. Truly the most advance laser rangefinder ever developed.
Slope Integration with Tournament Mode
Shot Distance Measurement
Color Touch LCD Screen
Course layout & Green Undulation is not available for all courses. Currently, Course layout & Green undulation is active for over 13,000 courses in US, 15,000 courses worldwide. (Continuesly updating the data library)
True Hybrid GPS/Laser Rangefinder
Pin Tracer™ (Increased lock on area)
GPS Pin Assist: Utilizes GPS Data to Filter Background and Hone in on the Pin
Putt View – Elevation / Distance
Course layout / GPS yardage view / Green Undulation / Putt View
| Golf Accessory Type | Bag/Caddy Accessories |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Assembled Weight (kg) | 0.73 kg |
| Assembled Length (cm) | 10.89 cm |
| Assembled Width (cm) | 4.09 cm |
| Assembled Height (cm) | 7.75 cm |
| Sustainability | None |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Golf Accessory Type | Bag/Caddy Accessories | Bag/Caddy Accessories | Golf Gifts/Novelties | Scoring Tool | |
| Number of Pieces | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Primary Material | Poly/Plastic | Synthetic | Poly/Plastic | Poly/Plastic |
