*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Volkl Bash 81 Men's All Mountain Skis 2020/21 is for the young skier who wants a rock-solid twin tip that can conquer the park and ski the whole mountain. Featuring our Powershell construction combined with Tough Box construction, these all mountain skis deliver power transmission and edge grip. Its twin tip construction helps improve skiing performance and backward landing.
The directional shape with a versatile sidecut of 111-81-104 mm. makes turning and spinning a breeze
Full camber gives this ski the "pop" you want when you want it
Durable POWER SHELL construction with topsheet wrapping over the full woodcore for power transmission and edge grip
Twintip construction for skiing/landing backwards
Perfected mated for a Marker Royal Family binding
Soft and easy to handle, making it perfect for entry level and intermediate riders looking for a solid performing ski to improve your skills
Multi-Layer wood core for durability. A combination of beech and poplar results in an extremely durable wood core
High quality Sintered DS F501 bas for good glide, durability and value
Made in Germany stands for Quality and precision
At 81mm underfott, you have Good landing support from jumps
Perfected mated for a Marker Royal family binding
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 111 mm |
| Waist Width (mm) | 81 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 13.9 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
