*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A powder / freestyle ski with 86 mm under the foot. The new Bash 86 is a tip & tail rocker twin tip for aspiring backcountry artists. The butterzone allows to pull off smooth transitions to switch and back. The carbon stringer delivers not only the right amount of pop but also nice agility in the turns. A full sidewall, P-Tex 2100 and a multi layer wood core round out the setup.
The directional shape with a versatile sidecut of 120-86-110 mm. makes turning, tricks and spinning a breeze
Tip and Tail Rocker = Easier Turning
Full vertical sidewalls for direct power transmission and edge grip
Twintip construction for skiing/landing backwards. Good balance in rotations and Butter support
Perfected mated for a Marker Royal Family binding
Soft and easy to handle. Make this the perfect powder / freestyle ski for intermediate and advanced riders who want a solid performing ski
Multi-Layer wood core for durability. A combination of beech and poplar results in an extremely durable wood core
High quality Sintered P-Tex 3000 base for good glide, durability and value
Made in Germany stands for Quality and precision
Carbon Stringers for Increased Performance and Pop
Butterzone specific flex for butters in freestyle skiing
Perfected mated for a Marker Royal family binding
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 120 mm |
| Waist Width (mm) | 86 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 16.6 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
