*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The widest Blaze, 106 mm under foot, for the ultimate freeriding experience. Ride free without any restrictions but with all the control.
Marker Griffon, Squire or Kingpin binding is recommended
Made in Germany
Dimensions: 146-106-128 for All mountain access, and powerful FreeRiding. Rocker profile, 3D technology and Hybrid core make this the big mountain ski of choice.
The tip-to-tail, extra-light hybrid multilayer wood core contributes to optimal liveliness, dynamic liveliness and stabilty.
3D Radius Sidecut =easy steering and maneuverability, extremely easy to initiate short turn, effortless and smooth in short turns and strikingly agile.
The Titanal Binding Platform is A thin Titanal layer under the binding that delivers strength to the ski. Also providing reliable hold for the binding screws.
SUSPENSION TIPS & TAILS=Inserts made of elastic TPU material on the edges of the tip and tail which act like a bumper in wind-blown or tracked snow. Its shock-absorbing elasticity ensures better stability and catch-free float.
Performance sintered bases with P-Tex 2100 for good gliding and durability
Tip & Tail Rocker give the ski smooth, catch-free turn initiation and easy exiting from the turn.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 146 mm |
| Waist Width (mm) | 106 mm |
| Tail Width (mm) | 128 mm |
| Turning Radius (m) | 14 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
