*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The “narrowest” Blaze (86 mm under the boot) is available in four lengths and offers an ideal combination of smooth “surfing” and light weight. All-mountain precision in freeriding dimensions with the light weight of a touring ski.
3D Radius Sidecut =easy steering and maneuverability, extremely easy to initiate short turn, effortless and smooth in short turns and strikingly agile.
Performance sintered bases with P-Tex 2100 for good gliding and durability
Tip & Tail Rocker give the ski smooth, catch-free turn initiation and easy exiting from the turn.
Dimensions: 134-94-116 for All mountain access, on and off piste. Rocker profile, 3D technology and Hybrid core make this truly a wonderful enjoyable ski.
The tip-to-tail, extra-light hybrid multilayer wood core contributes to optimal liveliness, dynamic liveliness and stabilty.
The Titanal Binding Platform is A thin Titanal layer under the binding that delivers strength to the ski. Also providing reliable hold for the binding screws.
Marker Griffon, Squire or Kingpin binding is recommended
SUSPENSION TIPS & TAILS=Inserts made of elastic TPU material on the edges of the tip and tail which act like a bumper in wind-blown or tracked snow. Its shock-absorbing elasticity ensures better stability and catch-free float.
Made in Germany
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 129 mm |
| Waist Width (mm) | 86 mm |
| Tail Width (mm) | 111 mm |
| Turning Radius (m) | 12 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
