Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A NEW era in freeriding – state-of-the-art technology for the ultimate ride in three lengths, each with a 94 mm waist. Ride with full control. Blaze 94 W - ideal for intuitive freeriders who appreciate a playful ride coupled with agile and sporty manoeuvrability. Highly versatile ski for outstanding performance. This NEW lightweight freeride ski thrills with easy all-day handling in a wide variety of snow conditions.
Tip & tail rocker. Easier turn initiation. Effective edge length extends when putting the ski on edge= Increased stability. Additional lift and floatation for off-piste skiing
3D radius sidecut
Three radii in one ski for maximum turning & speed versatility in all mountain skiing
Full sidewall for maximum power transfer and stability
Full tip to tail Multilayer Woodcore makes the ski light and lively
Suspension tips & tails act like bumpers in wind-blown or unfavourable snow conditions and not only offer more resistance to disruption but also deliver great flotation
Titanal Binding Platform, 0.3 mm thick, Under the binding, a titanal power plate provides some extra grip and solid binding screw retention
A hybrid wood core has been engineered for lighter weight, giving the ski great maneuverability and quickness while maintaining Völkl’s signature edge grip
Climbing skin ready. Pre-cut skins available
Intermediate, Advanced, Professional user level
Made in Germany. Precision and Craftsmanship
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 134 mm |
| Waist Width (mm) | 94 mm |
| Tail Width (mm) | 116 mm |
| Turning Radius (m) | 13 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
