Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Flair 73, perfectly adapted for beginners’ needs. When you start to ride the mountains you don’t want to worry about too many things and enjoy skiing from the first minute. The Flair 73 with tip rocker offers easy turn initiation and smooth riding on the slopes. The vMotion1 system makes getting out and into the binding very easy and always provides great power transfer onto the ski.
Tip rocker makes turning and steering easier. Both novice and advanced skiers benefit from this shape
Composite Core - Synthetic PU core with soft flex, ideal for light-weight beginners, women and kids
Progressive Technology - Völkl’s game improvement rocker design features an early rise in the tip combined with a softer tail section. Ease of turn entry, smooth ride quality from the rockered tip, and easy comfortable turn exit thanks to the softer tail section
Integrated matching binding included with ski. Comes with stainless steel AFD and brake
High quality P-Tex 2100 base provides good glide and wax absorption
A feature packed ski and binding system for beginners and intermediates
Hard snow performance. Short term agility and long turn dynamics
GripWalk compatible. Accepts alpine and GW boot soles
Skis come with plastic tip protectors
Made in Germany. Quality and craftsmanship
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 120 mm |
| Waist Width (mm) | 73 mm |
| Tail Width (mm) | 105 mm |
| Turning Radius (m) | 10.7 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
