*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A ski for the fun loving woman who is all about making enjoyable, dynamic turns, mostly on groomers, The Flair 75 packs as much as possible into an entry level ski. The Full Sidewall and Woodcore create a smooth, stable connection to the snow throughout the entire length of the ski. Plus, a thin layer of steel adds durability and control, especially at higher speeds on harder pack snow. Tip and tail rocker not only aid turn initiation, they also make for a more playful descent, allowing the skis to drift and pivot easily through tougher conditions. The vMotion3 Binding system is GripWalk-compatible, delivering comfort without sacrificing performance. Just because you’re not a pro yet doesn’t mean you deserve any less technology, and the Flair 75 delivers expert design.
Tip & Tail Rocker. Easier Turn Initiation. Effective edge length Extends when putting the ski on edge= Increased stability. Additional Lift and floatation for mixed snow conditions
Woodcore Light - Our extra light wood cores are created using lighter weight Pawl onia material, along with channels milled out of the bottom of the core. Snappy and resilient, these high tech wood cores save weight while improving performance
Full sidewall
Mini cap allows for dynamic power transfer and faster changes from edge to edge during carving
Integrated matching Binding Included with ski. Comes with stainless steel AFD and brake
High quality P-Tex 2100 base provides good glide and wax absorption
Powered by Steel - A steel layer in the ski provides very good durability, controlled flex and smooth skiing in faster speeds
Hard snow performance. Short term agility and long turn dynamics
GripWalk compatible. Accepts alpine and GW boot soles
Skis come with metal tip protectors
Made in Germany. Quality and craftsmanship
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 126 mm |
| Waist Width (mm) | 105 mm |
| Tail Width (mm) | 105 mm |
| Turning Radius (m) | 11.3 m |
| Base Material | Ptex |
